Dětský sbor Iuventus, gaude! z Jablonce nad Nisou zazpívá na Pražském jaru

21. květen 2016 | 22:11
Iuventus, gaude! Foto: archivIuventus, gaude! Foto: archiv

JABLONEC N.N. - V posledních letech se stalo tradicí, že na jednom z koncertů Pražského jara má tu čest vystoupit některý z dětských pěveckých sborů. Letos byl mezi nejlepšími českými sbory vybrán Iuventus, gaude! z Jablonce nad Nisou. Poslechnout si ho můžete na veřejné generálce v kostele svaté Anny 24. května 2016.

Dětský sbor Iuventus, gaude! při Základní umělecké škole přivezl do Jablonce nad Nisou už řadu ocenění a medailí z pěveckých soutěží po celém světě. Účastnit se prestižního hudebního festivalu Pražské jaro je však něco zcela výjimečného.

„Děti mezi interprety Pražského jara najdete velmi zřídka. Každoročně dostane šanci jeden z předních českých dětských sborů, který svým vystoupením představí svou činnost,“ vysvětluje Tomáš Pospíšil, sbormistr Iuventus, gaude!

„Pozvání se našemu sboru dostalo právě na základě každoročních soutěžních úspěchů. Od roku 2008 bývá na světových soutěžích pravidelně ohodnocován zlatými medailemi a taková skutečnost představovala pro uměleckou komisi Pražského jara záruku zajímavého vystoupení,“ dodává Tomáš Pospíšil.

Program chystaného koncertu čerpá ze tří inspiračních zdrojů – hudba duchovní, hudba inspirovaná českým a světových folklórem a tzv. umělecký spirituál, který je na rozdíl od toho černošského aranžován pod vlivem evropského hudebního myšlení a umožňuje umělecké vyjádření.

„Nechtěl jsem v dramaturgii koncertu vytvářet něco neobvyklého nebo nepravdivého, proto jsem společně s dětmi vybral tu nejzajímavější muziku, kterou sbor za posledních 8 let prezentoval na světových soutěžích a právě tuto dramaturgii chceme pražskému i jabloneckému publiku nabídnout,“ prozrazuje Tomáš Pospíšil.

Repertoár, který děti z Iuventus, gaude! vezou na Pražské jaro si můžete poslechnout při veřejné generálce v jabloneckém kostele svaté Anny v úterý 24. května od 18 hodin. Vstupenky jsou k dostání na místě před koncertem. „Kostel svaté Anny má velmi vhodnou akustiku pro sborový zpěv, a protože dětem se v něm zpívá nejlépe ze všech jabloneckých prostor a i na Pražském jaru bude sbor zpívat v podobném prostředí – v kostele Šimona a Judy v Dušní ulici, nabídli jsme jej sboru pro uspořádání zkoušky. Ta bude zároveň místní předpremiérou,“ uzavírá Borek Tichý z Jabloneckého kulturního a informačního centra, které koncert organizuje.

24. 5. /úterý/ 18.00 hodin, Kostel sv. Anny, Jablonec nad Nisou, Z JABLONCE NA PRAŽSKÉ JARO IUVENTUS, GAUDE!

Dětský pěvecký sbor při ZUŠ Jablonec nad Nisou pod vedením Tomáše pospíšila v předpremiéře koncertu, který bude představen na festivalu Pražské jaro. Zazní hudba inspirovaná folklorem, spirituály, písně duchovní i světské.

Jednotné vstupné 50 Kč (v prodeji na místě před koncertem)

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Vrtulník hledal seniora, ten byl už mrtvý

Vrtulník hledal seniora, ten byl už mrtvý

9/8 / AKTUALITY / SEMILSKO - Na celé úterý zaměstnalo policisty pátrání po 70letém muži, v rámci jeho pohřešování byl použit i vrtulník. Muž byl ale celou dobu už mrtvý.


Nemocnice testuje parkování, do středy bude zdarma

Nemocnice testuje parkování, do středy bude zdarma

1/8 / AKTUALITY / JARBLONEC - Od pondělí jablonecká nemocnice testuje nový provoz parkovacího systému. Testovat ho bude do středy a právě doprostřed týdne bude parkování zdarma.


Neštěstí v jednom z hotelů. Opařené dítě ošetřovali záchranáři

Neštěstí v jednom z hotelů. Opařené dítě ošetřovali záchranáři

24/7 / AKTUALITY / HARRACHOV - Neštěstí v jednom z hotelů v Harrachově. Roční dítě opařené horkou vodu ošetřovali v sobotu (22.7.2017) členové horské služby. Vrtulník miminko následně transportovalo do nemocnice v Praze.


Rozkopaný Jablonec. I o prázdninách budou velkoplošné opravy ulic a chodníků

Rozkopaný Jablonec. I o prázdninách budou velkoplošné opravy ulic a chodníků

22/6 / AKTUALITY / JABLONEC NAD NISOU - letní období je časem oprav a stavebních prací. Spolu s velkými investičními akcemi, jako je rekonstrukce Vrkoslavické nebo zpevnění ulice Smrkové, v Jablonci nad Nisou také probíhají opravy ulic a chodníků.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeJablonecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeJablonecko.cz na Facebooku


Redakce MojeJablonecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516