Central Jablonec otevírá. Centrum města nad Nisou se změní, obchody budu postupně zavírat

31. březen 2017 | 10:05
Nákupní centrum, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.comNákupní centrum, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

JABLONEC NAD NISOU /SONDA/ - Nové obchodní centrum Central Jablonec nahradilo bývalý objekt Jabloně. Od pátku 31. března 2017 je otevřeno pro veřejnost. Ta může nakupovat ve zcela nových obchodech, které do Jablonce nad Nisou přišly. Ale také v těch stávajících, které jen změnily adresu v centru města. To nyní čeká zásadní změnu.

Zatímco se Central Jablonec plní obchodníky, v ulicích centra města postupně jsou zavřené obchody a prázdné výlohy.

Jablonec nad Nisou čeká stejný scénář jako v jiných městech.

Třeba severočeské Teplice. Zde ještě před dvěma lety byly rušné obchodní ulice, avšak poté, co v samotném centru lázeňského města vznikly dva obchodní domy ve stylu jabloneckého Centralu, na původní ulice je tristní pohled.

Prázdné výlohy, volné nebytové prostory a všude cedule ve stylu K pronájmu.

Jak to může vypadat v jabloneckém centru? Veškerý obchodní, kulturní i společenský život se postupně přemístí do Centralu a ulice se přemění na prohlídku prázdných výloh.

Tímto vývojem prošly nejen zmíněné Teplice, ale i Hradec Králové. Zde například postupně "umřela" Gočárova třída a vedení města nyní řeší, jak prázdné obchody znovu oživit.

Ale nemusíme až tak daleko. Ilustrovat vývoj lze na Liberci. Když se postavilo Forum, dříve živé obchodní ulice jako Pražská se prakticky vylidnila. Avšak postupně se sem vrací život, i když s jiným sortimentem.

V Jablonci lze pozorovat tento vývoj: stávající obchody jako třeba DM Drogerie nebo pobočka Komerční banky se přemístí do Centralu. Do obchodního domu zamíří i značkové obchody, které ve městě ještě nejsou. Funguje zde efekt toho, že určitý typ obchodů přichází až do hotového obchodního centra neboť jeho obchodní model stojí na velké koncentraci lidí na jednom místě.

To je případ obchodů typu elektro/domácí spotřebiče, oděvy či knihy. Právě v Centralu bude nové knihkupectví, které ohrozí to stávající v klasické ulici.

Jinými slovy nezávislé obchody postupně pocítí tlak konkurence většího řetězce. To má vliv na tržby a postupně na celou ekonomickou kondici obchodníka.

Centrum města postupně projde změnou sortimentu obchodníků. Malí živnostníci musí nabídnout jiný typ zboží či služeb, než nabízejí velké řetězce, které ovládají český maloobchodní retailový trh.

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2.75 hvězdiček / Hodnoceno: 12x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Jablonecko je prošpikováno kamerami. Jsme sledováni na každém kroku?

Jablonecko je prošpikováno kamerami. Jsme sledováni na každém kroku?

16/5 / AKTUALITY / JABLONECKO - "Velký bratr se dívá." Žijeme v době, kdy jsme sledováni téměř na každém kroku. Všude kolem nás jsou kamery. V poslední době se zvýšil počet kamer i ve městech na Jablonecku. Dokonce nezahálejí ani soukromníci.


Central Jablonec otevírá. Centrum města nad Nisou se změní, obchody budu postupně zavírat

Central Jablonec otevírá. Centrum města nad Nisou se změní, obchody budu postupně zavírat

31/3 / AKTUALITY / JABLONEC NAD NISOU /SONDA/ - Nové obchodní centrum Central Jablonec nahradilo bývalý objekt Jabloně. Od pátku 31. března 2017 je otevřeno pro veřejnost. Ta může nakupovat ve zcela nových obchodech, které do Jablonce nad Nisou přišly. Ale také v těch stávajících, které jen změnily adresu v centru města. To nyní čeká zásadní změnu.


Peter Chalupianský posíláním pohledů podpořil charitu. V Jablonci o tom bude vyprávět

Peter Chalupianský posíláním pohledů podpořil charitu. V Jablonci o tom bude vyprávět

21/3 / SERVIS / JABLONEC NAD NISOU - V neděli 26. března 2016 od 17.30 hodin Peter Chalupianský bude mít v jabloneckém kině Junior benefiční cestovatelskou besedu o Jižní Koreji a projektu "Kde je Peťa?", kterou pořádá pod záštitou Konta Bariéry.


Miroslav Pelta chce v Jizeře mléčný bar. Památkářům se architektonické návrhy nezamlouvají

Miroslav Pelta chce v Jizeře mléčný bar. Památkářům se architektonické návrhy nezamlouvají

9/3 / AKTUALITY / JABLONEC NAD NISOU - Zastupitel a podnikatel Miroslav Pelta chce rekonstruovat objekt Jizery v centru Jablonce nad Nisou. Plánuje i mléčný bar. Rohovému domu mají architekti vrátit původní podobu, požadují to po nich památkáři.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeJablonecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeJablonecko.cz na Facebooku


Redakce MojeJablonecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516