Central Jablonec otevírá. Centrum města nad Nisou se změní, obchody budu postupně zavírat

31. březen 2017 | 10:05
Nákupní centrum, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.comNákupní centrum, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

JABLONEC NAD NISOU /SONDA/ - Nové obchodní centrum Central Jablonec nahradilo bývalý objekt Jabloně. Od pátku 31. března 2017 je otevřeno pro veřejnost. Ta může nakupovat ve zcela nových obchodech, které do Jablonce nad Nisou přišly. Ale také v těch stávajících, které jen změnily adresu v centru města. To nyní čeká zásadní změnu.

Zatímco se Central Jablonec plní obchodníky, v ulicích centra města postupně jsou zavřené obchody a prázdné výlohy.

Jablonec nad Nisou čeká stejný scénář jako v jiných městech.

Třeba severočeské Teplice. Zde ještě před dvěma lety byly rušné obchodní ulice, avšak poté, co v samotném centru lázeňského města vznikly dva obchodní domy ve stylu jabloneckého Centralu, na původní ulice je tristní pohled.

Prázdné výlohy, volné nebytové prostory a všude cedule ve stylu K pronájmu.

Jak to může vypadat v jabloneckém centru? Veškerý obchodní, kulturní i společenský život se postupně přemístí do Centralu a ulice se přemění na prohlídku prázdných výloh.

Tímto vývojem prošly nejen zmíněné Teplice, ale i Hradec Králové. Zde například postupně "umřela" Gočárova třída a vedení města nyní řeší, jak prázdné obchody znovu oživit.

Ale nemusíme až tak daleko. Ilustrovat vývoj lze na Liberci. Když se postavilo Forum, dříve živé obchodní ulice jako Pražská se prakticky vylidnila. Avšak postupně se sem vrací život, i když s jiným sortimentem.

V Jablonci lze pozorovat tento vývoj: stávající obchody jako třeba DM Drogerie nebo pobočka Komerční banky se přemístí do Centralu. Do obchodního domu zamíří i značkové obchody, které ve městě ještě nejsou. Funguje zde efekt toho, že určitý typ obchodů přichází až do hotového obchodního centra neboť jeho obchodní model stojí na velké koncentraci lidí na jednom místě.

To je případ obchodů typu elektro/domácí spotřebiče, oděvy či knihy. Právě v Centralu bude nové knihkupectví, které ohrozí to stávající v klasické ulici.

Jinými slovy nezávislé obchody postupně pocítí tlak konkurence většího řetězce. To má vliv na tržby a postupně na celou ekonomickou kondici obchodníka.

Centrum města postupně projde změnou sortimentu obchodníků. Malí živnostníci musí nabídnout jiný typ zboží či služeb, než nabízejí velké řetězce, které ovládají český maloobchodní retailový trh.

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2.75 hvězdiček / Hodnoceno: 12x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Neštěstí v jednom z hotelů. Opařené dítě ošetřovali záchranáři

Neštěstí v jednom z hotelů. Opařené dítě ošetřovali záchranáři

24/7 / AKTUALITY / HARRACHOV - Neštěstí v jednom z hotelů v Harrachově. Roční dítě opařené horkou vodu ošetřovali v sobotu (22.7.2017) členové horské služby. Vrtulník miminko následně transportovalo do nemocnice v Praze.


Rozkopaný Jablonec. I o prázdninách budou velkoplošné opravy ulic a chodníků

Rozkopaný Jablonec. I o prázdninách budou velkoplošné opravy ulic a chodníků

22/6 / AKTUALITY / JABLONEC NAD NISOU - letní období je časem oprav a stavebních prací. Spolu s velkými investičními akcemi, jako je rekonstrukce Vrkoslavické nebo zpevnění ulice Smrkové, v Jablonci nad Nisou také probíhají opravy ulic a chodníků.


Víme, jak bude jezdit MHD v Jablonci nad Nisou o letních prázdninách

Víme, jak bude jezdit MHD v Jablonci nad Nisou o letních prázdninách

22/6 / AKTUALITY / JABLONEC NAD NISOU - V době letních prázdnin od 1. července do 3. září 2017 dochází k omezení provozu na některých linkách MHD v Jablonci nad Nisou v podobném rozsahu jako v roce 2016.


Miroslav Pelta znovu úřaduje. S Jabloncem chce hrát poháry

Miroslav Pelta znovu úřaduje. S Jabloncem chce hrát poháry

22/6 / AKTUALITY / JABLONEC NAD NISOU - Miroslav Pelta po skončení hospitalizace, kam zamířil, když byl z vazby propuštěn, se znovu vrací do veřejného života. Navštívil hráče v kabině FK Jablonec a chce pokračovat i v práci zastupitele.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeJablonecko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeJablonecko.cz na Facebooku


Redakce MojeJablonecko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516